Staff

Administrative Office

Dr. Jimmie Quesinberry

Head of School

Sheila Chaney

Head of School Administrative Assistantoffice: (704) 531-4198

Adam Hamilton

Dean of Studentsoffice: (704) 248-3572

Jeanette Riesenberg

Marketing Directoroffice: (704) 531-4058

Victoria Henderson

Financial Officeoffice: 704-566-7518

Mary Jo Cooke

Afterschool Director

Molly Sutton

Admissions Directoroffice: (704) 531-3589

Tanya McCorkle

Admissions Administrative Assistantoffice: (704) 531-3589

Lara Shelton

School Nurse

Dan McCrae

School Resource Officer

Middle & High School Office

Ron Coltrane

Middle & High School Principal Grades 6-12

Michele Wilson

Middle & High School Administrative Assistantoffice: (704) 531-4077

Elementary School Office

Larry Stinson

Elementary School Principal Grades TK-5

Nancy McDowell

Elementary School Administrative Assistantoffice: (704) 531-4195

Athletics Office

Jim Rhodes

Athletic Director

Crystal Rhodes

Athletic Academic Advisor

Carrie Leigh Garner

Athletics Office Administrative Assistantoffice: (704) 531-4038

Guidance Office

Greg Lineberger

Guidance Counselor Grades 9-12, International Student Program Director

International Student Program

Greg Lineberger

Guidance Counselor Grades 9-12, International Student Program Director

Missy Smith

Assistant Director of International Student Program

Elementary School

Amie Angle

Kindergarten

Jennifer Beni

5th Grade

Tammy Bright

Science Lab

Trena Brittain

Teacher Assistant

Timisha Brynildsen

1st Grade

Taylor Caton

Band & Computer Science

Lori Cheuvront

1st Grade

Maria Church

Foreign Language

Michelle Conner

4th Grade

Lisa Freeman

Music

Elizabeth Hamilton

3rd Grade

Kayla Hoffman

1st Grade

Melvin Jaynes

4th Grade

Brent Johnson

K-12 PTR Teacher​

Sylvia Kerns

Teacher Assistant

Suzy Lenzmeier

Teacher Assistant

Diane Martin

2nd Grade

Jennifer Massie

Art

Amy McWhorter

Teacher Assistant

Dina Meyko

Transitional Kindergarten

Kelly Moldenhauer

Kindergarten

Lori Mullis

Transitional Kindergarten

Christen Outland

2nd Grade

Mindy Pazun

K-8 Computer

Kim Perry

5th Grade

Teresa Russell

5th Grade

Betty Safaie

Teacher Assistant

Cindy Shearer

Teacher Assistant

Sheila Stover

3rd Grade

Jessica Wallace

3rd Grade

Amanda Wigley

2nd Grade

Megan Wisehart

Physical Education

Amanda Wright

Teacher Assistant

Alexandra Valencia

Teacher Assistant

Gina Hardman

Teacher Assistant

Jimmie Locklear

Spanish Immersion Teacher Assistant

Ivonne Jimenez

Spanish Immersion

Kaleigh Beason

Teacher Assistant

Jeri Moore

Teacher Assistant

Middle School

Erin Askins

8th Grade

Tracey Bennett

8th Grade

Ashlee Booksh

Foreign Language

Brandy Caton

Dance, Yearbook, & Journalism

Taylor Caton

Band & Computer Science

Maria Church

Foreign Language

Andrea Gioeli

6th Grade

Kim Griffin

8th Grade

Gillian Huneycutt

English & Bible

Brent Johnson

K-12 PTR Teacher​

Mindy Pazun

K-8 Computer

Karen Pisano

Art

Abigail Robertson

Chorus & Drama

Jared Sanders

7th Grade

Kurt Seibert

Physical Education

Whitney Sims

7th Grade

Austin Turner

Bible

Becca Turner

Science & ASL

Jennifer Cox

Math

High School

Smith Adams

Art

Scott Askins

Math

Ric Atwell

History

Ashlee Booksh

Foreign Language

Zahil Caraballo

Foreign Language

Brandy Caton

Dance, Yearbook, & Journalism

Taylor Caton

Band & Computer Science

Joshua Callaway

Bible

Lori Cochrane

Science

Laney Corbett

History

Brian Davis

Bible

Catherine Davis

History

Billy Hutchinson

Bible

Brent Johnson

K-12 PTR Teacher​

Audrey McFarland

Math

Tammy Nelson

English

Erin Paslay

English

Mike Pondo

Physical Education

Abigail Robertson

Chorus & Drama

Kim Staples

English

Todd Staples

Math & Web / Graphic Design

Laura Townsend

Science

Lisa Travis

Math

Steven Anderson

Science

Student Center for Advancement

Kimberly Williams

Student Center for Advancement Teacher

Andrew Stover

Student Center for Advancement Teacher

Elizabeth Jeu De Vine

Student Center for Advancement Teacher